Quantcast
Channel: Textilország » applikálás
Viewing all 12 articles
Browse latest View live

Mesés falvédők

$
0
0

A falvédő a gyerekszobák nélkülözhetetlen díszítő eleme. Egy szép, színes  falvédő, kedves figurával elűzi a fal üres hidegségét, keménységét, és meleg, puha, vidám hangulatot teremt a kis lakók szobájába. Olykor álomba ringatja a fáradt apróságokat, máskor épp ellenkezőleg, játékra hív.

Hogyan készül? Milyen anyagokra van szükség? Erről is szó lesz hamarosan…

Share


Applikálás a gyakorlatban

$
0
0

Elkészült Textilország első oktató videója!

Korábban ígértem, hogy az applikálást videón is megmutatom, amint sikerül operatőrt felhajtanom. A dolog odáig fajult, hogy magam lettem az operatőr, a narrátor, a szerkesztő és vágó egy személyben.

Ez életem első ilyetén próbálkozása, ezért kérlek a kezdeti csetlés-botlásokat nézzétek el nekem! A videó messze nem a profi kategóriába tartozik. Ha időnként homályos a kép ne ijedjetek meg! Jó a látásotok , csak a kamera fókuszálni próbál! :)

Remélem azért jól érthető és hasznos lesz az applikálásról készült videó. Várom a véleményeket!

 

Az applikálásról bővebben itt olvashatsz.


Share

Falvédő készítése I. – Tervezz!

$
0
0

Ha szeretnél falvédőt varrni, de nem tudod, hogyan is kezdj bele, mire lesz szükséged, hogyan varrd meg,  az elkövetkezendő néhány bejegyzésben ehhez szeretnék  segítséget nyújtani. Egy kis tanulmánysorozat keretében megmutatom hogyan készíthetsz falvédőt a gyerkőcödnek, az ötlettől egészen a falra való felrakásig.

Vágjunk bele!

Az első és legfontosabb lépés a tervezés. Ülj le és gondold át mit is szeretnél!

  • Hová szánod a falvédőt?
  • Mekkora legyen? Határozd meg a méreteket, és írd fel magadnak!
  • Milyen a szoba stílusa, színvilága? Úgy tervezd meg a falvédő színösszeállítást, hogy harmonizáljon a gyerekszoba színeivel!
  • Ha van már ötleted rajzold le az elképzelésedet! Nem kell ehhez nagy rajztudomány, elég ha néhány vonallal felvázolod.

Ha nincs még ölteted:

  • Gondold végig minek örülne a gyerkőc!
  • Mik a kedvenc figurái, mivel szeret játszani, milyen dolgok érdeklik?
  • Nézz szét az interneten! Nem szégyen ötletet, ihletet keresgélni!
  • Sok, szép quiltet találsz például itt. Igaz, hogy ezek főleg ágytakarók, de falvédők készítéséhez is ihletet adhatnak.

Mire lesz szükséged?

A falvédők három rétegből állnak. A felső a színoldal, középen a töltelék és szükség van egy hátoldalra is.

Legalkalmasabb anyag a varráshoz a pamutvászon, ami lehet mintás  vagy egyszínű.

  • A színoldalon lesznek majd a minták, figurák, esetleg zsebek, ha ilyesmit is szeretnél. Ehhez felhasználhatsz sok maradék anyagot, viszont az alap amire majd az applikációk kerülnek, általában egy vagy több, nagyobb darabból áll.
  • A töltelék, lehet vlies amit különböző vastagságban is kapható, létezik steppelt változata is.
  • A hátoldal lehet egyszerű fehér, vagy más színű lepedővászon.
  • Az applikáláshoz szükséged lesz még rávasalható közbélésre. Praktikus a mindkét oldalán ragasztós változat, amit vasalással rögzíthetsz az alaphoz és nem kell gombostűkkel bajlódni.

A terveid alapján mérd fel milyen anyagok vannak otthon és miket kell még beszerezned!

A vásárolt anyagokat érdemes varrás előtt beavatni. Igaz, hogy egy falvédőt nem túl gyakran mos ki az ember, de ha valamiért mégis  sor kerülne rá, a be nem avatott anyagok összemehetnek és emiatt eltorzulhat  a falvédő.

Az anyagok beavatási szertartásáról írok egy külön bejegyzést, mivel ez nem csak a falvédők esetében fontos momentum.

To be continued… :)

A sorozat további részei:

II. Ötletek minták

III.  A varrás

IV. Zsebek

V. Szegély és bújtató

Share

Falvédő készítése III. – A varrás

$
0
0

Folyatódjék a falvédő készítésről szóló sorozat! Nagyjából ott tartunk, hogy megvan a terv, megvettük a szükséges anyagokat, sőt már be is avattuk. Most már előkerülhet az olló, a vasaló és a leglényegesebb a varrógép.

A falvédő készítés alapvető technikája az applikálás. Erről már részletesen írtam az Applikálás című korábbi bejegyzésben, sőt egy kis videót is készítettem, Applikálás a gyakorlatban címmel.

A falvédő alapja állhat egy vagy több darabból, erre kerülnek az applikálandó minták, zsebek. A zsebek nagyon hasznosak tudnak lenni, kerülhet bele például zsebkendő, hogy éjszaka kéznél legyen ha épp szükség van rá. Jó búvóhelyül szolgálhatnak titkos, elrejteni való kincseknek. A gyerekeknek sok ilyen kincsük szokott lenni. A kedvenc plüssfigura  a zsebek egyikében várakozva őrizheti kis gazdája álmát. Fontos eleme a falvédőnek a szegély, ami tulajdonképpen keretbe foglalja a művet. A zsebek és a szegély elkészítéséről még lesz szó részletesen is.

Na most már a gyakorlati megvalósításra térek:

  1. Először is vágd ki a falvédő alapját képező darabot/darabokat! A kívánt végső mérethez add még hozzá a varrásráhagyásokat, ami kb. 1,5 cm!
  2. Vágd ki az applikáláshoz a mintákat és mindegyik hátoldalát erősítsd meg rávasalható közbéléssel! Legjobb ha mindkét oldalon ragasztós közbélést használsz, amit vasalással rögzíthetsz az alapra. A folyamat ezen része sajnos elég pepecs munka, de érdemes rá időt szánni.
  3. Az előkészített mintákat helyezgesd el az alapon, hogy lásd milyen lesz majd a végeredmény!
  4. Gombostűkkel tűzd rá a mintákat az anyagra, hogy ne csúszkáljanak el!
  5. Ellenőrizd az összképet!
  6. Ha  már biztosan nem változtatsz a mintákon, vasald fel őket az alapra!

Ha elégedett vagy a látvánnyal, a színek, minták harmonikusak, szépek, nincsen olyan üres rész ahová még valami kívánkozik, akkor nekiláthatsz a következő nagy feladatnak, a varrásnak.


  • Ha az alap több darabból áll, nem feltétlenül kell először ezeket összevarrni. Hiszen akkor nagyobb anyagot kell majd a gép alatt forgatni, ide -oda tologatni az applikálás során. Ez igencsak megnehezítheti a munkát.Célszerű a különböző darabokra külön-külön applikálni a mintákat, és csak azután összevarrni a nagyobb egységeket.
  • Készíthetsz levehető-felrakható elemeket is a falvédőre, amihez tépőzárat használhatsz. A tépőzár horgos felét varrd a falvédőre, a bolyhosat a felhelyezhető elem hátoldalára! Hogy miért pont így és nem fordítva? Mert a tépőzár horgos része nem feltétlenül csak a saját bolyhos párjához ragaszkodik. Szeret beleakaszkodni minden másba is. :)
  • Miután elkészültél az applikálással, gőzölve vasald át az anyagot!

Ezzel elkészült a falvédő eleje. A nehezén már túl is vagyunk! De azért a munka még nem ért véget…

A sorozat további részei:

I. Tervezz!

II. Ötletek, minták

IV. Zsebek

V. Szegély és bújtató

Share

Válságkezelés

$
0
0

Ma kirándulni voltunk lányom ovis csoportjával. Reggel ciki nem ciki, de nem találtam egyetlen tiszta, rövid ujjú pólót sem a fiamnak. A tegnap mosottak reggelre még nem száradtak meg. Válságkezelésbe fogtam. Előkaptam egy sima hosszú ujjú felsőt, nyissz rövidre vágtam az ujját, beszegtem, majd ráapplikáltam egy régóta hánykolódó, transzferfóliás elefántot. Ezt korábban már felvasaltam egy fehér anyagra és kivágtam. Várta, hogy felhasználásra kerüljön. Kb. 10 perces művelet volt az elefántos póló előállítása. Ilyen lett:

A nadrágot és a sapit már mutattam korábban.

Share

Újrapóló

$
0
0

Mostanában újrahasznosítok is. Az oviban rövid ujjú pólóban vannak a gyerekek és bizony az utóbbi időben többet is kinőttek, nem ritkák a balesetes pólók sem.  Ezúttal egy festékfoltos pólóba próbáltam új életet lehelni. Már nem új darab, de így megrestaurálva még épp megfelel az óvodába.


Hozzávalók:

  • fekete textilfesték
  • hőre puffadó festék
  • parafadugó
  • ecset
  • mágneses betűk
  • maradék anyagok
  • gombok

A dekorálás menete:

  1. A parafadugó és a textilfesték segítségével köröket nyomdáztam a pólóra, ezek lettek az autók kerekei.
  2. Az autókat ecsettel festettem.
  3. A felirathoz a gyerekeim mágneses betűit szedtem le a hűtőről, bekentem festékkel és ezzel nyomdáztam.
  4. A betűket hőre puffadó festékkel körberajzoltam. Vártam amíg a festék megszárad.
  5. A pufis festékkel való próbálkozás a póló egyik ujján kudarcba fulladt, így jött az applikálás ötlete. Egyébként is ráfért még egy kis dekorálás.
  6. Maradék anyagokból autó formát, négyzeteket vágtam ki és varrtam fel a pólóra.
  7. Száradás után, a festék fixálása okán átvasaltam a pólót. Ettől a hőre puffadó festék is szép pufi lett.
  8. Néhány gomb felvarrásával lett teljes a kép.

 

 

Share

Világoskék autós

$
0
0

Megint egy póló. Ezúttal V nyakkal és applikált autókkal. Maradék IKEA-s anyagból vágtam ki az autókat, amiket kétoldalas ragasztófátyol segítségével felvasaltam, majd applikáltam.

Mostanában átnéztem, rendezgettem a szabásmintáimat. Rá kellett jönnöm, hogy egész sokat sikerült már felhalmoznom. Jó hír, hogy körvonalazódni látszik a szabásminták egyszerűbb digitalizálása. Reményeim szerint hamarosan olyan szabásminták lesznek kaphatók a webshopban amiket nem kell nagyítgatni, csak egyszerűen kinyomtatni és összeállítani. Sőt papír alapút is lehet majd kapni. Ha végre elkészül a varrósarok, ami egyben irodaként is fog funkcionálni, neki is látok a munkának. Helyet kapnak és remélhetőleg elférnek majd a gépek, eszközök. Már nagyon várom… :)

Share

Hátitáska

$
0
0

A táskákkal általában eléggé megkínlódom. Nincs túl nagy gyakorlatom ezen a téren és amikor alkalmanként hozzáfogok egy-egy táskához, hirtelen felindulásból teszem. Ilyenkor újra és újra át kell gondolnom a folyamatot, hiszen nem rutinból megy. Ennél a táskánál a merevítő zsinór (kéder) bevarrása okozta a legtöbb fejtörést és problémát. Legközelebb inkább az anyagot fogom merevíteni közbéléssel, talán akkor könnyebb dolgom lesz.

 

Némi maradék kordbársony anyagot használtam a táskához, belül a bélés szintén maradék vízlepergetős anyag. Elől egy kis zseb és virág applikálmány díszíti. Oldalról így néz ki:

Share


Csizmák mikulásra

$
0
0

December 5-én este kerültek ki a varrógép alól a csizmák amikbe idén a Mikulás pakolta nálunk az ajándékokat.

Egy kis fehér vászon, némi karácsonyi textilmaradék, applikált rénszarvasok. A nagy sietségben persze becsúszott egy kis malőr (figyelmesek észrevehetik a képen), azonban rajtam kívül senkinek nem tűnt fel. Nagy tetszést arattak a csizma alakú zsákok, aztán éjszaka került beléjük némi édesség, gyümölcs, egyéb apróság.

 

 

Share

Térdműtét

$
0
0

Az utóbbi hónapokban nem volt túl sok időm varrni, így a gyerekek őszi ruhatárának kiegészítése gyanánt kénytelen voltam venni pár nadrágot. Általában keresem az akciós és jó ár-érték arányú darabokat, olyat ami különlegesebb anyagú, fazonú. Ha már készen veszem legalább olyan legyen amilyet nem feltétlenül tudnék megvarrni. Megörültem amikor megláttam ezt a rózsaszín, csillámos anyagú nadrágot. Jó áron volt és tudtam, hogy a lánykám odáig lesz tőle. Ha rózsaszín és csillog az mindig nyerő nála. Így is volt, ám sajnos az anyag nem igazán bírta az extra igénybevételt. Kis tornászunk a gyakorlást nem korlátozza az edzések idejére. A naci térdén hamarosan meg is látszottak az erről árulkodó jelek. Nem örültem túlságosan. Először az amputálást fontolgattam, de aztán végül egy kisebb térdműtétre került sor.

A gyereknadrágok térdének kikopása, szakadása nem ritka betegség, viszont gyógyítható. Az operációt sajnos nem igazán lehet elkerülni, de nem annyira bonyolult mint ahogy hangzik.

A műtét menete:

  • Vegyük elő a beteg végtagú egyedet, majd keressünk egy anyagában hozzá illő donort. Nálam egy maradék farmer darabra esett a választás.
  • Szabjuk formára a foltot! Lehet kerek, ovális, szív alakú stb…
  • A foltot erősítsük meg felvasalható közbéléssel!
  • A folt  felvarrása okozza a  nehézséget, hiszen a géppel nem lehet hozzáférni a varrni kívánt területhez. Itt jön képbe a műtét. Elő az ollóval, szikével, varratbontóval!
  • Térdmagasságban meg kell bontani a varratot a szár egyik oldalán.  Természetesen az egyszerűség kedvéért a szimpla varrásnál. Nadrágnál általában belül van duplán varrva a naci.  Tehát bontsuk meg a varratot kb. 20-25  cm hosszan!
  • Az implantátumot illesszük a megfelelő helyre, tűzzük le gombostűvel (ha kétoldalas a közbélésünk  akkor legjobb ha rávasaljuk)!

  • Figyelni kell, hogy mindkét térden egyforma magasságba kerüljön a folt.
  • A felvágott oldalvarrásnak köszönhetően hozzáférünk a géppel és körbe tudjuk varrni a foltot.
  • Lehet applikálva, sűrű cikk-cakköltéssel a széle mentén vagy ahogy én tettem dupla egyenes öltéssel. Esetleg többszörös egyenes varrással.
  • A felvágott oldalvarrást varrjuk vissza és tisztázzuk a szélét! Nem gond ha nincsen lock gép a háznál. A tisztázást egyszerű cikk-cakköltéssel is meg lehet oldani. Nekem van ugyan lockom, de épp más színű cérna volt belefűzve, s mivel nem volt kedvem 4 szálat átfűzni a sima géppel tisztáztam.

A műtét sikerült, a beteg jól van :) .

Share

Dekorcímkék házilag

$
0
0

Elmúlt a nyár, elkezdődött a suli, ovi. Csendes a ház, végre van időm varrni, blogolni. Sok minden készült mostanában Textilország háza táján, hozom is majd szép sorjában. Legutóbbi projekt textil füzetborítók készítése volt. Sajnos nem kaptam lencsevégre az elkészült darabokat és már a suliban csücsülnek. Amint hazakerülnek pótolom a fotózást.

Addig is egy kis dekorációs ötletet hoztam. Pólókra, nadrágokra, egyebekre varrható ruhacímkéket házilag is lehet készíteni.

Amire szükség van:

  • vasalható közbélés (legjobb ha mindkét oldalon ragasztós)
  • vasaló
  • vidám, mintás vagy feliratos anyagok
  • egyszínű vászon anyag
  • varrógép

Az elkészítés menete:

Keress mintás anyagot, amiből ki tudsz vágni különböző figurákat! Egyik esetben egy kutyusos flanelre esett a választásom. A másik autós minta egy kísérletezgetés alkalmával született, amikor is próbaképpen textilfestékkel pecsételgettem vászon anyagra. Elhasználódott, kidobásra ítélt pólókból is érdemes kivágni egy-egy mintát, figurát, feliratot ami dekorációként további esélyt kaphat.

A kivágott minta hátoldalát erősítsd meg vasalható közbéléssel! Varrd egy másik anyagdarabra, majd a díszítendő ruhára!

Varrhatod applikálva sűrű cikkcakk öltéssel, vagy nagyon jól mutat a háromszoros egyenes öltés is. Ez a legtöbb varrógépen megtalálható.  Kombinálhatod is a két öltéstípust.

Egyszerű, könnyen elkészíthető. Érdemes szétnézni a maradékok között, egészen kis anyagdarabok is felhasználhatók. Ha sokat varrsz ruhákat, vagy csak szeretnél feldobni egy-egy unalmas darabot szánj rá egy kis időt és készíts többfélét, hogy alkalomadtán csak elő kelljen kapni egy színben harmonizáló címkét!

Share

Füzetborítók textilből

$
0
0

Ígértem, hogy megmutatom a textilből készült füzetborítókat amik az iskolakezdésre készültek. Nagy nehezen hazakerültek a suliból és ha nem is a legjobb minőségben, de sikerült lefotózni. Sajna pont borongós volt a reggel, így nem volt elég fény a fotózáshoz. A füzetborítók anyaga saját festésű lenvászon, alapszínük sötétlila. Na, ez sem épp a legkönnyebben fotózható szín. Hát ilyenek lettek, élőben azért szebbek. Majd próbálok jobb képeket is lőni ha úgy alakul.

Share

Viewing all 12 articles
Browse latest View live